Veľkoblahovské fishponds


Site description (2004 baseline):

Site location and context
Rybničná sústava Veľké Blahovo leží v centrálnej časti Žitného ostrova a je tvorená tromi umelo vybudovanými rybníkmi. Západne od rybníkov sa zachovali fragmenty slatinných lúk. V súčasnosti sú rybníky intenzívne rybár­sky obhospodarované. Naďalej však zostávajú v litorál­nej zóne dobre vyvinuté sukcesné zárasty mokraďovej vegetácie. Ojedinele sa vyskytujú i skupiny nízkych druhov vŕb. Okraje rybníkov lemujú obvodové kanály a topoľové stromoradia. Širšie okolie rybníkov tvoria intenzívne obhospodarované agrocenózy.

Key biodiversity
Veľkoblahovské rybníky sú významné pre hniezdenie vodných druhov vtákov. Patria k piatim najvýznamnejším územiam pre hniezdenie bučiačika močiarneho. Lokalita je zároveň významným refúgiom pre migrujúce a zimujúce vodné a mokraďové vtáctvo.

Ďalšie významné druhy: Anas strepera; Netta rufina

Habitat and land use
Zastúpenie biotopov: ● vodné biotopy 90 % ● hrádze 5 % ● stromoradia 5 %

V súčasnosti je lokalita využívaná predovšetkým pre potreby rybničného hospodárenia. Chov rýb pre­bieha na všetkých troch rybníkoch. Rybníky sú intenzívne poľovnícky využívané.

Využitie: ● rybárstvo 93 % ● nevyužívané územie 5 % ● poľovníctvo 100 % ● vodné hospodárstvo 2 %

Pressure/threats to key biodiversity
Hlavné príčiny ohrozenia vtáctva predstavujú najmä intenzívne využívanie rybníkov a nadmerné vyrušovanie spojené s poľovaním na vodné vtáctvo. K ohrozeniam stredného významu patria zmeny vo vodnom režime a vplyv introdukovaných druhov (tolstolobik, amur, nutria).

Ohrozenie: ● odlesňovanie C ● rekreácia/turistika C ● infraštruktúra C ● vypaľovanie trávy C ● neudržateľné využívanie vtáctva A ● industrializácia/urbanizácia C ● intenzívne poľnohospodárstvo C ● ťažobný priemysel C ● prirodzené vplyvy B ● vyrušovanie vtáctva A ● zalesňovanie C ● nadmerné čerpanie podzemnej vody C ● odvodňovanie B ● bágrovanie/kanalizovanie B ● selektívna ťažba dreva C ● výstavba/vplyv hrádze/vodná nádrž/priehrada C ● zapĺňanie mokradi odpadom C ● iné C ● vplyv introdukovaných rastlín/živočíchov B ● aquakultúry/rybárstvo A

Conservation responses/actions for key biodiversity
Odporúčané opatrenia: ● zákaz lovu rýb na udicu ● vylúčiť výrub stromov a krovín a realizáciu akýchkoľvek iných zásahov do všetkých typov rozptýlenej drevinovej vegetácie v období od 1.3. do 31.7. ● obmedziť vykonávanie práva poľovníctva od 16.3. do 30.6. s výnimkou práv poľovnej stráže ● vylúčiť akékoľvek úpravy v litorálnej vegetácii a akékoľvek zásahy do submerznej a natantnej vegetáde v období od 1.3. do 15.8. ● usmerňovať melioračné zásahy do nádrží a tokov na celej ploche, ponechať minimálne 50 % rozsahu neporušeného dna s miestami plytkej vody (do hĺbky 1,5 m) ● zamedziť zmenám výšky vodnej hladiny o viac ako 20 cm v období od 1.3. do 31.7. ● zákaz oplocovania pozemkov vo vzdialenosti menšej ako 30 m od okraja vodnej hladiny alebo litorálnej vegetáde ● v rybníku ponechať pri kosení minimálne 30 % litorálnych porastov bez narušenia ● vylúdť aplikádu chemických hnojív a pestiddov v mokradbvých a vodných biotopoch a ich okolí

Protected areas
Územie je navrhované Chránené vtáčie územie.

Acknowledgements
Spoluautori: Jozef Lengyel.


Recommended citation
BirdLife International (2024) Important Bird Area factsheet: Veľkoblahovské fishponds (Slovakia). Downloaded from https://datazone.birdlife.org/site/factsheet/veľkoblahovské-fishponds-iba-slovakia on 27/12/2024.