Dolné Považie


Site description (2004 baseline):

Site location and context
Územie tvorí predovšetkým poľnohospodárska pôda s intenzívnym využívaním. Z nelesnej vegetácie sú lokálne zastúpené fragmenty slaniskových spoločenstiev. V okolí vodných tokov sa miestami zachovali extenzívne využívané lúky, mokrade a mŕtve ramená. Lokálne, predovšetkým v blízkosti riek, sa nachá­dzajú lesné biotopy tvorené vo významnej miere šľachtenými topoľmi. Na niektorých miestach sa za­chovali fragmenty lužných lesov s prirodzeným druhovým zložením.

Key biodiversity
Územie predstavuje v rámci Slovenska jedno z významných hniezdisk stepných druhov vtákov viaza­ných na otvorené biotopy nížinnej krajiny. Fragmenty mokradbvých biotopov sú významnými refúgia- mi pre hniezdenie vodných vtákov. Časť územia má pestrú krajinnú štruktúru. Vodné, mokradbvé, lúčne, lesné a poľnohospodárske biotopy sa vyskytujú na relatívne malej ploche. Trávnaté typy bioto­pov s fragmentami slanísk a lúk sú významnými refúgiami vtákov v mimohniezdnom období. V území hniezdi posledná, pravidelne hniezdiaca populácia krakle belasej na Slovensku.

Ďalšie významné druhy: Coturnix coturnix; Alcedo atthis; Galerida cristata; Saxicola torquata; Sylvia nisoria

Habitat and land use
Zastúpenie biotopov: ● urbánne biotopy 3 % ● intenzívne využívaná poľnohospodárska krajina 77 % ● mozaikovitá poľnohospodárska krajina 5 % ● sady a vinice 1 % ● lúky a pasienky 2 % ● listnaté lesy 2 % ● prechodné lesné biotopy 4 % ● vodné biotopy (rieky, vodné nádrže, močiare a pod.) 4 % ● ostatné biotopy 2 %

Na území prevláda intenzívne využívanie poľ­nohospodárskej pôdy. Existujúce fragmenty lesných ekosystémov sú využívané vo veľkej miere pre potreby lesného hospodárstva. Lo­kálne sa v území ťaží štrk, v menšej miere viate a sprašové piesky. Extenzívne formy hospodá­renia (pastierstvo, kosba lúk) sa vyskytujú len v malej miere. V celom území je rozšírené poľovníctvo a športový rybolov. V posledných rokoch sa miestami začína rozvíjať agroturistika. Vyťažené materiálové štrkové jamy sú využíva­né na rekreáciu miestnych obyvateľov a špor­tový rybolov.

Využitie: ● poľnohospodárstvo 80 % ● rybárstvo 10 % ● lesníctvo 10 % ● poľovníctvo 100 % ● vojenský priestor 1 % ● ochrana prírody 0,3 % ● nevyužívané územie 1 % ● turistika/rekreácia 20 % ● urbanizmus/priemysel/doprava 20 % ● vodné hospodárstvo 10 %.

Pressure/threats to key biodiversity
Hlavnou príčinou ohrozenia vtáctva je intenzifikácia poľnohospodárstva a výrub drevín vo voľnej poľno­hospodárskej krajine. Ohrozenie stredného významu pre vtáky predstavujú zmeny tradičného obhospoda­rovania pozemkov, intenzívne lesné hospodárstvo, nevhodné zalesňovanie, tlak spojený s urbanizáciou, industrializáciou územia a rozvojom infraštruktúry, vtáčia kriminalita a vyrušovanie vtáctva.

Ohrozenie: ● opustenie pozemkov/obmedzenie hospodárenia B ● intenzívne lesné hospodárstvo B ● odlesňovanie B ● rekreácia/turistika C ● infraštruktúra B ● vypaľovanie trávy C ● neudržateľné využívanie vtáctva B ● industrializácia/urbanizácia B ● intenzívne poľnohospodárstvo A ● ťažobný priemysel C ● prirodzené vplyvy B ● vyrušovanie vtáctva B ● zalesňovanie B ● nadmerné čerpanie podzemnej vody C ● odvodňovanie C ● bágrovanie/kanalizovanie C ● selektívna ťažba dreva C ● výstavba/vplyv hrádze/vodná nádrž/priehrada C ● zapĺňanie mokradi odpadom B ● vplyv introdukovaných rastlín/živočíchov C ● aquakultúry/rybárstvo C

Conservation responses/actions for key biodiversity
Odporúčané opatrenia: ● v období od 1.5. do 31.7. kosiť trávne porasty od stredu smerom k okrajom ● obmedziť zalesňovanie nelesných pozemkov, najmä trvalých trávnych porastov a nevyužívaných ťažobných miest ● zachovať výmeru trvalých trávnych porastov, neobnovovať lúky a pasienky nepôvodnými druhmi tráv a obhospodarovať ich v súlade s nárokmi cieľových druhov ● zachovávať rozlohu a dĺžku medzí, remízok, vetrolamov, poľných lesíkov, solitérnych stromov a iných typov rozptýlenej drevinovej vegetácie ● vylúčiť výrub stromov a krovín a realizáciu akýchkoľvek iných zásahov do všetkých typov rozptýle­nej drevinovej vegetácie v období od 1.3. do 31.7. ● zachovať v krajine trávnato-bylinné medze, okraje poľných ciest a občasne využívané mäkké poľné cesty ● zamedziť likvidácii mokradbvých biotopov (odvodňovanie, zasypávanie) a úpravám litorálnej vegetácie (kosenie, presekávame, vypaľovanie, chemické ošetrovanie, vyhmanie, spásanie a pod.) ● ponechávať bez rekultivácie ťažobné miesta hliny, piesku a štrku ● zabezpečiť zachovanie kolmých brehov na toku ako hniezdneho biotopu pre rybárika riečneho ● vylúčiť aplikáciu rodenticídov a vylúčiť aplikáciu chemických hnojiva pesticídov vo všetkých typoch rozptýlenej drevinovej vegetácie, trvalých trávnych porastoch, pasienkoch, úhoroch, medziach a porastoch trsti a pálky ● osadiť kritické úseky existujúcich vzdušných elektrických vedení zábranami proti usmrteniu vtákov

Protected areas
PR Listové jazero, PR Alúvium Žitavy, CHA Molvy, PP Potok Chrenovka, PR Gémeš, PR Líščie diery, PP Meander Chrenovky, PR Révayovská pustatina, PR Komočín

Územie je navrhované Chránené vtáčie územie.

Acknowledgements
Spoluautori: Jozef Lengyel.


Recommended citation
BirdLife International (2024) Important Bird Area factsheet: Dolné Považie (Slovakia). Downloaded from https://datazone.birdlife.org/site/factsheet/dolné-považie-iba-slovakia on 23/12/2024.